Пляжний футбол

Популярність футболу в світі вже понад півтора століття ні в кого не викликає сумнівів. В даний час навіть засновник цієї гри, англійці, які не заперечують впливу Бразилії та її гравців на такий стан речей. Але в Бразилії з її кліматичними особливостями зростання майстерності гравців починається в самому дитинстві, а найбільш підходящим місцем для цього служать обширні піщані пляжі, на яких відточується індивідуальну майстерність гравця. Багато футболістів після завершення своєї футбольної кар'єри присвячували себе вихованню підростаючого покоління, а так як сила і техніка у них залишалася, то і навчені досвідом ветерани грали на піску. З часом виявилося, що такі ігри привертають увагу глядачів своєю активністю, динамізмом, демонстрацією поблизу найвищої техніки володіння м'ячем, яку з трибуни стадіону на великому футболі не завжди видно. Кілька пробних телевізійних трансляцій показали, що такі змагання користуються великою популярністю у глядача, поряд з пляжним волейболом і баскетболом, які в телевізійному показі завжди виглядають вкрай привабливо. До того ж, поява на майданчику таких суперзірок світового футболу, як Зіко, Ромаріо, іспанців Мігеля і Хуліо Санітоса, легендарного футболіста Франції та Англії Еріка Кантора призвело до того, що телебачення почало всесвітню трансляцію таких поєдинків практично на всі розвинені країни світу, що в свою чергу підтягнуло спонсорів.

Глядача приваблює те, що на піску не можна бігати, а гравцеві необхідно володіти філігранною технікою володіння м'ячем у статичному положенні, вміти бити по ньому з будь-яких положень. Невеликі розміри поля сприяють динамічності гри. Згідно з правилами Всесвітньої організації пляжного футболу розмір поля становить 37 х 28 м, розмір воріт запозичили з гандболу. На полі грають п'ять осіб, чотири польових і воротар. Грають три тайми по 12 хв. з трихвилинним перервами між таймами. Нічиїх не буває, або грається додатковий тайм до «золотого» гола, тобто до першого забитого м'яча, або проводиться серія пенальті. Враховуючи таку невелику кількість польових гравців, динамізм гри досягає великих значень. В іграх суперників високого класу в середньому забивається не менше 10-12 м'ячів за гру, а ударів по воротах налічують більше 50.

У пляжний футбол грають босоніж, із захисного обмундирування можна застосовувати щитки на гомілки і воротарські рукавички. Правилами передбачена можливість прямого удару по воротах з будь-якої точки поля, а якщо порушуються правила на половині суперників, то стінка не вибудовується.

Починаючи з середини 90-х років минулого століття, почали проводитися неофіційні чемпіонати світу. Як правило, вони проводилися в Бразилії на всесвітньо відомих пляжі Копакабана в Ріо-де-Жанейро.

З 2005 року змагання стали проводити на офіційному рівні, де, як і годиться за статусом, збірна Бразилії виграє практично всі змагання.

Пляжний футбол отримав величезне поширення. Для проведення різноманітних змагання готують спеціальні майданчики з привізним піском, щоб виключити можливість поранення гравців.

У Росії проводяться чемпіонати країни, і розігрується національний кубок. Переможці чемпіонатів беруть участь у численних змаганнях на рівні Європи та світу.